History

The Organization Committee of 1905 included:

  • Charles H. Roberts
  • Charles C. Crapo
  • Heber A. Smith
  • John Hansen, Jr.
  • E. A. Bateman

Members Elected and Appointed

  • Charles Colebrook 1905 – 1908
  • Heber A. Smith 1905 – 1908
  • Charles C. Crapo 1905 – 1910
  • George D. Gardner 1905 – 1910
  • C. S. Countryman 1905 – 1916
  • John Dunn 1909 – 1916
  • J. R. Rawlins 1909 – 1916
  • A. G. Robertson 1911
  • W. D. Kuhre 1911 – 1914
  • Seth Pixton 1911 – 1918
  • W. W. Wilson 1915 – 1931
  • J. E. Robertson 1917
  • John A. Aylett 1917 – 1918
  • J. R. Allen 1917 – 1924
  • F. W. Quinn 1917 – 1924
  • W. C. Burgon 1919 – 1920
  • Hyrum Stocking 1919 – 1922
  • Leon L. Olson 1921 – 1928
  • David T. Dahl 1923 – 1930
  • S. J. Mickelsen 1925 – 1936
  • C. L. Countryman 1925 – 1928
  • John A. Aylett 1928
  • Heber J. Burgon 1929 – 1932
  • Paul S. Richards 1929 – 1945
  • William D. Kuhre 1931 – 1935
  • James C. Hansen 1931 – 1945
  • John A. Aylett 1933 – 1938
  • James P. Jensen 1935 – 1938
  • Mina Mickelsen 1936
  • Gwynne Page 1937 – 1940
  • J. M. Boyden 1939 – 1944
  • Horace T. Godfrey 1939 – 1948
  • W. Cyrus Vawdrey 1941 – 1948

  • Francis A. Orton 1945 – 1951
  • Orlon Newbold 1945 – 1951
  • Rex T. Tripp 1945 – 1956
  • Wendell C. Vawdrey 1948 – 1950
  • J. O. Jones 1949 – 1958
  • Leo Lundberg 1951 – 1954
  • Leonard C. Beckstead 1951 – 1958
  • Marvin G. Jenson 1952 – 1960
  • J. Earl Morris 1954
  • John E. Rich 1955 – 1958
  • Benton Boyd 1956 – 1957
  • Harry Bob Jimas 1958 – 1964
  • Charles N. Crawford 1959 – 1962
  • Marlon S. Bateman 1959 – 1972
  • Clyde V. Buxton 1959 – 1970
  • John Wheadon 1961 – 1976
  • Bernarr S. Furse 1963 – 1970
  • Paul K. Mortensen 1965 – 1968
  • James Ross Allen 1969 – 1972
  • Ben G. Bagley 1971 – 1974
  • Rodney L. Dahl 1971 – 1974
  • Richard D. Anderson 1972 – 1973
  • Robert A. Stowe 1973 – 1974
  • Clayton D. Fairbourn 1973 – 1976
  • Lois Hirschi 1974 – 1982
  • Jed Wasden 1975 – 1978
  • Mark Wahlquist 1975 – 1982
  • Richard D. Anderson 1977 – 1980
  • Mark Klotovich 1977 – 1984
  • Maurine C. Jensen 1979 – 1998
  • Jane C. Callister 1981 – 2005
  • Richard Blomquist 1983 – 1986
  • Don A. Carpenter 1983 – 1990

  • Orr L. Hill 1985 – 1992
  • Linda G. Neff 1987 – 1994
  • Rodney L. Dahl 1991 – 1994
  • James W. Peterson 1993 – 1996
  • Ellen S. Wallace 1995 – 2009
  • Ann C. Forbush 1995 – 1998
  • Shane S. Bodell 1997 – 1998
  • Arlen F. Ekberg 1998 – 2002
  • Ralph J. Haws 1998 – 2004
  • Ann C. Forbush 2003 – 2006
  • Lynette Phillips 2003 – 2006
  • Sherril H. Taylor 2005 – 2009
  • Tracy Scott Cowdell 2007 – 2009
  • Kim Murphy Horiuchi 2007 – 2009
  • Randy S. Brinkerhoff 2003 – 2010
  • J. Dale Christensen 2004 – 2010
  • Rick Bojak 2008 – 2012
  • Carmen R. Freeman 2008 – 2012
  • Leah Voorhies 2008 – 2012
  • Peggy Jo Kennett 1999 – 2014
  • Corbin White 2011 – 2014
  • Richard S. Osborn 2008 – 2016
  • J. Lynn Crane 2013 – 2016
  • Kayleen Whitelock 2013 – 2016
  • Susan Pulsipher 2011 – 2017
  • Janice Voorhies 2013 –
  • Jen Atwood 2015 –
  • Matthew Young 2015 –
  • Bryce Dunford 2017 –
  • Tracy Miller 2017 –
  • Marilyn Richards 2017 –
  • Darrell Robinson 2017 –


Superintendent of Schools

  • John W. Smith 1905 – 1909
  • John Hansen, Jr. 1909 – 1911
  • Orson Ryan 1911 – 1917
  • D. C. Jensen 1917 – 1933
  • C. N. Jensen 1933 – 1945
  • Arthur E. Peterson 1945 – 1956
  • Reed H. Beckstead 1956 – 1971
  • Donald J. Parr 1971 – 1979
  • Raymond W. Whittenburg 1979 – 1996
  • Barry L. Newbold 1996 – 2010
  • Patrice A. Johnson 2011 –

Board Clerk/Business Administrator

  • Niels Thompson 1905 – 1927
  • O.A. Mickelsen 1927 – 1929
  • Stanley A. Rasmussan 1929 – 1958
  • Kenneth L. Prince 1958 – 1984
  • George F. Copeland 1984 – 1991
  • C. Devon Sanderson 1991 – 1998
  • D. Burke Jolley 1998 – 2014
  • John Larsen 2015 –