Committee Assignments

Board Advisory Committees:

  • Executive Committee: Assists the Board in running its Board Meetings, and relaying information between among Board Members, Committees and staff, through regular communications between Board Members and the creation of the Board Meeting Agenda.
    • Chair – Tracy Miller
    • 1st Vice President – Bryce Dunford
    • 2nd Vice President – Marilyn Richards
  • Facilities Committee: To assist the Board in making good capital decisions by analyzing potential capital projects, determining what information the Board needs, and gathering and presenting that information to the Board in a timely manner. Capital projects include summer projects, new construction, and land acquisition and disposal.
    • Chair – Bryce Dunford
    • Member – Niki George
    • Member – Matt Young
  • District Finance & Audit Committee: To assist the Board in being fiscally responsible, staying within Board guidelines, and being proactive in planning for future financial needs by holding and reviewing annual audits, staying within budget, reviewing financial matters, and helping Board Members understand District finances.
    • Chair – Marilyn Richards
    • Member – Jen Atwood
    • Member – Darrell Robinson
    • Board Internal Auditor – Joe Christensen
  • Government Relations Committee: To assist the Board in developing and maintaining relationships with various government officials including legislators, council members, mayors, and officials of each city, county, or organization by coordinating Board visits to council meetings, assisting in the preparation of the Board’s Legislative Priorities, and reporting on legislation that supports the Board priorities.
    • Chair – Matt Young
    • Member – Marilyn Richards
    • Member – Tracy Miller

Other Committee Assignments:

  • District Wellness Committee – Jen Atwood
  • District Health Curriculum Materials Review Committee – Jen Atwood
  • Safety – Niki George
  • Jordan Ethnic Advisory Committee:
    • Liaison – Matt Young
    • Member – Jen Atwood
    • Member – Darrell Robinson
  • Joint Relations, ESP – Jen Atwood
  • Salt Lake County Parks and Recreation Advisory Board – Bryce Dunford
  • Utah High School Activities Association Board of Trustees – Marilyn Richards
  • Redevelopment Agency Taxing Entity Committees:
    • Representative – Marilyn Richards
    • Representative – John Larsen
    • Alternate – Jen Atwood
    • Alternate – Darrell Robinson
  • Jordan Education Foundation:
    • Representative – Tracy Miller
    • Alternate – Matt Young
  • Real Salt Lake Academy High School Charter School Board of Directors:
    • Representative – Darrell Robinson
    • Representative – Marilyn Richards
  • Utah School Board Association:
    • Region 9 Board of Directors Representative – Tracy Miller
    • Region 9 Delegate At Large – Niki George
    • Region 9 District Delegate – TBD
    • Alternate for Delegate At Large – Matt Young
  • Western Growth Coalition – Darrell Robinson
  • Parent Teacher Association (PTA):
    • Representative – Niki George
    • Alternate – Tracy Miller